Dezynfekcja w czasach pandemii

ozonowanie gabinetów dentystycznych

Pandemia koronawirusa ogarnęła cały świat. Na wirusa nie wynaleziono jeszcze leku ani szczepionki, która zapobiegałaby zarażeniom. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka, której celem jest nierozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Ludzie pozostają w domach, w miejscach publicznych muszą nosić maseczki. To jednak nie wystarczy. Konieczna jest także dezynfekcja wszelkich przestrzeni.

Do oczyszczania miejsc publicznych i prywatnych wykorzystuje się dzisiaj ozon. W czystej postaci nie tylko usuwa przykre zapachy, ale też grzyby, bakterie, roztocza, drobnoustroje, wirusy. To dlatego zaleca się systematyczne ozonowanie przedszkoli, chociaż te pozostają na razie zamknięte, ozonowanie gabinetów dentystycznych, a nawet ozonowanie dokumentów w biurach. Czysty ozon stosowany jest do dezynfekcji urzędów, szpitali, przychodni, przystanków autobusowych, środków transportów, w tym autobusów, metra czy taksówek. Ozonuje się dzisiaj skwery, parki, sklepy, podziemia miejskie, poręcze, parki. Wszystko po to, by minimalizować ryzyko zarażenia i rozprzestrzeniania się wirusa.

Jak często przeprowadza się ozonowanie?

W przypadku pandemii koronawirusa powinno robić się to jak najczęściej. Otwarte przestrzenie powinny być ozonowane nawet codziennie, te zamknięte także. Wiele zależy od częstotliwości użytkowania danego miejsca. Te, które pozostają zamknięte, nie muszą być ozonowane aż do czasu otwarcia. Największe ryzyko zarażenia jest przecież tam, gdzie przebywa się duża liczba ludzi i gdzie dochodzi do ich rotacji.

Kto zajmuje się ozonowaniem?

Jeśli chcemy ozonować własne mieszkanie czy samochód, możemy kupić ozonator do samodzielnego użytku. Miejsca użyteczności publicznej muszą jednak przejść ozonowanie przy zastosowaniu urządzenia w pełni profesjonalnego, o dużych gabarytach. Zaleca się, by takie prace realizowały wyspecjalizowane firmy, na przykład te z sektora usług porządkowych i sprzątających. To one nie tylko zatrudniają wyszkoloną w tym zakresie kadrę, ale posiadają także optymalnie wydajny sprzęt.

Czy ozonator zwalczy koronawirusa?

Do tej pory naukowcy nie zajęli jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Wiadomo na pewno, że czysty ozon radzi sobie doskonale z wszelkimi bakteriami, roztoczami, kurzem, toksynami, grzybem czy odorem. Jeśli nawet nie zabija wirusa, to z całą pewnością wspiera utrzymywanie względem sterylności pomieszczeń i danych przestrzeni. Nie ma wątpliwości, że ozonator w dzisiejszych czasach pandemii jest niezbędny.

Related posts

Leave a Comment