Ponadczasowe damskie torebki.

Historia damskiej torebki jest długa i jak wiele innych rzeczy znajdującej się w kobiecej szafie swoje początki bierze z mody męskiej. Torebki przed laty stanowiły domenę panów i służyły przenoszeniu w nich pieniędzy. Miały one wówczas formę mieszków czy woreczków przywieszanych do stroju. Kiedy pojawiły się kieszenie woreczki straciły rację bytu, a rezygnując z nich mężczyźni przekazali ten specyficzny atrybut kobietom. Panie z kolei w tym drobiazgu dostrzegły praktyczność związaną z przenoszeniem różnych przydatnych drobiazgów, ale przede wszystkim kolejną możliwość modyfikowania ozdoby i zabawiania się tworzeniem nowego niepowtarzalnego stylu.

Warto pamiętać, że w czasach Ludwików, kiedy ogromną wagę przywiązywano do wyglądu zamożne arystokratki dysponujące dużą ilością wolnego czasu zajmowały się z nudów wymyślaniem nowych obyczajów, kolejnych fryzur, butów i sukien, aby pokazywać się w nich na oficjalnych balach i porównywać osiągnięcia. Te najbardziej znakomite damy stanowiły też niedościgniony wzór będąc ówczesnymi kreatorkami trendów. Jest to również okres, w którym modne torebki damskie zaczynały święcić swoje triumfy, jako gustowny dodatek do całości stroju. Noszone na nadgarstku nie przeszkadzały podczas tańca i stale były pod ręką. Trend utrzymał się do czasów współczesnych, co może wskazywać na wyjątkowa przydatność tego wynalazku.

Powroty do przeszłości

Moda tak na dobre rozwinęła swoje skrzydła dopiero w XX wieku, kiedy w okresie powojennym, głównie od lat 60-tych rozpoczęła się prawdziwa ekspansja nowych trendów, a na parkietach zaistnieli najwięksi i najbardziej znani projektanci. Tworzone w tym czasie projekty torebek można zaliczyć do wyjątkowo szykownych, a okres dominacji prawdziwie kobiecej mody, jaką były sukienki na sztywnej halce i czółenka na obcasach, to również modne torebki damskie z delikatnymi łańcuszkami zamiast pasków, naszywane koralikami, niewielkie i zgrabne. Współczesne trendy odbiegają wprawdzie do tych standardów, ale panująca obecnie moda na styl vintage pozwala wracać zarówno samym projektantom, jak i stylistom do przeszłości i wprowadzać w zestawach odzieżowych torebki wzorowane na tych z lat 60-tych. Szczególnie często takie wzornictwo spotyka się w kategorii torebek wieczorowych, do której powróciły także legendarne i odwieczne kopertówki. Równie popularne jest również nawiązywanie do lat 80-tych, czego przykładem są wracające do łask listonoszki, oraz trendy z epoki dzieci kwiatów w postaci kontrastowych kolorów i intensywnych wzorów.

Nowe trendy we wzornictwie torebek

Mówiąc o modnych torebkach nie można również zapominać o teraźniejszości. Wprawdzie dzisiejsze hity nie należą do wynalazków całkowicie nowych, ale popularne obecnie trapezowe i czworokątne modne torebki damskie dawno już nie funkcjonowały w klasycznych zestawieniach, a dodając do nich całkowicie prostą linię, brak ozdób i jednokolorowe materiały można powiedzieć, że jest to nowość na rynku. Nowoczesne duże torby zasady nakazują nosić nie na ramieniu, lecz na przedramieniu, dzięki czemu są one w pełni wyeksponowane i w zasadzie bardziej się liczą niż to, co ma się na sobie. Ponieważ styl noszenia torby zasłania sylwetkę, to preferowany jest prosty i swobodny strój, natomiast ogromną wagę przywiązuje się do butów. Powinny one harmonizować z torebką i stanowić jej dopełnienie. Kolejne lata to spora dowolność w wyborze torebek, dlatego nie istnieje duża presja związana z tym, co się nosi. Oczywiście w dobrym tonie jest mieć jedną shopping bag zwłaszcza, jeśli się chodzi z laptopem, ale tradycyjne torebki miejskie czy listonoszki, a nawet te w stylu retro także zdadzą egzamin.

Related posts

Leave a Comment